“Samhain/Halloween/.. je tudi slovenski / slovanski staroverski praznik, le da smo mu rekli Morana in je bil eden izmed najpomembnejših letnih prelomnic. Morana je pogansko novo leto. To je bil čas zadnje, tretje žetve, le da se tokrat ni želo žito, ampak življenje. Poklala se je živina in meso se je pripravljalo za hrano čez dolgo in mrzlo zimo.
Morana je staroslovanska boginja smrti, zime in teme. Njeno ime izvira iz indoevropskega korena »mer«, ki pomeni »umreti«, »zrušiti«. Mnogo slovanskih besed, med njimi slovenske »moriti«, »umreti«, »mora«, »smrt«, »odmor« in druge izhajajo iz istega korena.
V času Morane se energija Matere Narave potegne navznoter in tudi mi bi se v tem času morali zazreti vase. Razumeti in si razložiti leto, ki smo ga preživeli in modrosti, ki nas jih je naučilo. Dobre in slabe, iz njih bomo črpali moči v prihodnosti.
Svarog, bog Sonca odhaja v podzemlje in odstira tančico med svetom živih in mrtvih. Ob prazniku Morane nas obiskujejo duše prednikov. Spominjamo se jih in jih počastimo s prižiganjem ognja, sveč, njim v čast okrasimo oltarje z odpadlim listjem, žitom, oreščki, bučami, ter jih poklonimo Materi Naravi, trojni boginji, ki je sedaj nastopila kot zrela, Modra ženska ter prinaša moč intuicije, modrosti in večnega znanja.
Kot vedno je tudi tokrat smrt, praznik Morane, nov začetek. Čas, da pustimo staremu in tistemu, ki nam ne služi več, da odide in tako naredi prostor novemu, mlademu življenju.
Današnji večer je torej konec nečesa, trenutek za zahvalo za vse blagoslove, ki nam jih Narava daje:hrano, zatočišče, zdravlje, družino,… Premislimo, kaj nam je leto prineslo, kaj smo se naučili in kako bomo to modrost uporabili za naše skupno dobro. Morana je ženska. In sveta ženska energija vedno daje, skrbi, usmerja, neguje, varuje in brezpogojno ljubi.
Sandrine Tamše, Yoga Samarpan Co-op